<Atpakaļ uz aktualitātēm
19.01.2023

Energomarķējums sadzīves tehnikai – Tavai ērtībai!

Ikviens no mums saskaras ar situāciju, kad ir jāiegādājas jauna sadzīves tehnika un iemesli var būt visdažādākie – vecā sadzīves tehnika ir nolietojusies, nav vairs remontējama, palikusi energo neefektīva vai vienkārši jāiekārto jaunais mājoklis. Un katrs šāds gadījums parasti sagādā grūtības izvēlēties atbilstošāko vajadzībām un iespējām.

article

Jaunais energomarķējums ir lielisks palīgs, lai objektīvi salīdzinātu, piemēram, dažādas veļas mazgājamās mašīnas vai ledusskapjus pēc to energoefektivitātes.  

Eiropas Savienības energomarķējums jau vairāk nekā 25 gadus ir palīdzējis privātiem patērētājiem un uzņēmumu pārstāvjiem atrast un izvēlēties energoefektīvas iekārtas. Turklāt marķējums ir veicinājis inovatīvu, efektīvu produktu izstrādi. Energotaupīgu produktu piedāvājuma un pieprasījuma dēļ ievērojami samazinājies enerģijas patēriņš, līdz ar to arī iekārtu enerģijas izmaksas.

Iepriekš izmantotā +++A/G marķēšanas sistēma bija kļuvusi neefektīva. Jauktā marķējuma skala, kurā bija ieviestas daudzas klases ar atzīmi +, vairs nebija pārskatāma, un lielākā daļa produktu jau ietilpa divās vai trīs augstākajās klasēs. Tādējādi patērētājiem bija grūti atšķirt efektīvākos produktus.

Tāpēc ES tika pārskatīts un optimizēts energomarķējums atbilstoši lietotāju vajadzībām. Jaunais marķējums, kas no 2021. gada 1. marta tika ieviests gan fiziskajos, gan tiešsaistes veikalos, ietver tikai marķējuma klases no A līdz G, un turpmāk tās tiks regulāri atjauninātas.

Jaunā marķēšanas sistēma – patērētāju ērtībai!

- Energoefektivitātes klase. Visiem produktiem ir viena kopīga skala, ietverot tikai klases no A līdz G. Turpmāk vairs netiks veidotas A+ klases. Laikā, kad veikalos tika ieviesti jaunie marķējumi, A klases produkti iespējams bija tikai daži. Mērķis ir sākotnēji rezervēt A klasi turpmākai produktu inovācijai. Efektīvākie produkti, kas iepriekš marķēti kā A+++, aptuveni atbilst jaunajai B vai C marķējuma klasei atkarībā no produktu grupas.

- Piktogrammas. Jaunajā versijā tiek izmantota liela daļa pašreizējā marķējuma piktogrammu. Tomēr dažas piktogrammas ir nedaudz pielāgotas un dažas ir ieviestas no jauna (piemēram, enerģijas efektivitāte televizoriem un displejiem HDR režīmā, veļas mazgāšanas mašīnu programmu ilgums).

- QR kods. Marķējums ir sasaistīts ar jauno ES produktu datubāzi (EPREL), izmantojot QR kodu. Datubāze sniedz papildu informāciju par produktiem gan patērētājiem un mazumtirgotājiem, gan arī tirgus uzraudzības iestādēm. Informācija par produktiem ir pieejama EPREL datubāzē, tieši ES tīmekļa vietnē, kurai var piekļūt, izmantojot marķējumā iekļauto QR kodu.


Kuriem produktiem 2021. gadā tika ieviests jaunais marķējums?

Jaunais marķējums tiek ieviests pakāpeniski atkarībā no konkrētām ES regulām. 2021. gadā tika ieviests jauns marķējums fiziskajos un tiešsaistes veikalos:

  • mājsaimniecības ledusskapjiem un saldētavām;
  • veļas mazgāšanas un žāvēšanas mašīnām;
  • trauku mazgāšanas mašīnām;
  • TV un elektroniskajiem displejiem;
  • gaismas avotiem.

Citām marķētām produktu grupām, piemēram, gaisa kondicionētājiem, veļas žāvētājiem, putekļsūcējiem, ūdenssildītājiem u.c. jauno marķējumu ieviesīs, tiklīdz būs stājušās spēkā attiecīgās ES regulas. Šo produktu grupu ieviešana ir paredzēta no 2023. gada.Galvenās atšķirības starp pašreizējo un jauno marķējumu

  • Jaunajā marķējumā visiem produktiem tiek izmantota vienota A-G skala. A++/A+ klases vairs netiks lietotas;
  • Marķējuma augšējā labajā stūrī ir ieviests QR kods, kas nodrošinās tiešu saikni ar Eiropas Komisijas marķējuma datubāzi, veicinot pārredzamību un vienkāršojot tirgus uzraudzību valsts iestādēm;
  • Produktu enerģijas patēriņš marķējuma vidējā daļā ir attēlots pamanāmākā veidā un visiem produktiem līdzīgi;
  • Marķējuma apakšējā daļā ir dažādas piktogrammas, kas informē par izvēlētā produkta īpašībām. Vairākas piktogrammas būs tādas pašas kā pašreizējā marķējumā, bet dažas ir uzlabotas un dažas – ieviestas no jauna.

Galerija

img
Pērc tagad un maksā pēc tam!

Nevēlies apmaksāt visu summu uzreiz? Maksā pa daļām līdz pat 60 mēnešiem. Izmanto ESTO līzingu, lai norēķinātos par precēm un pakalpojumiem. ESTO līzings nodrošina ērtāko, ātrāko un pieejamāko servisu Latvijā!

img
“Dzīvo zaļi!” - Izvēlies atjaunotu sadzīves tehniku!

Pēdējo gadu laikā mēs arvien lielāku nozīmi pievēršam “Zaļākai” dzīvošanai, domājot par dabu, atkritumu šķirošanu, otrreizēju apģērbu un sadzīves tehnikas lietošanu. Pašlaik vēl tikai mācāmies, jo jaunas preces ir ērti pieejamas, taču ne venmēr tās ir tik nepeciešamas. Gan pamācošās kampaņas, gan arī pašreizējā situācija katra maciņā, liek izvērtēt dažādas preču iegādes iespējas, lai ieekonomētu ģimenes budžetu!