Tējkannas atkaļķošana – kā to darīt un cik bieži
Lai sadzīves tehnika nodrošinātu nevainojamu darbību un kalpotu pēc iespējas ilgāk, tai nepieciešama pareiza un regulāra apkope.

Šajā rakstā VDE eksperts stāsta, kā pareizi veikt tējkannas atkaļķošanu un cik bieži šī procedūra būtu jāatkārto, kā arī dalās ar padomiem citu sadzīves ierīču atkaļķošanai.
Būtiskākais par tējkannas atkaļķošanu:
-
Ierīces veiktspēja: kaļķakmens negatīvi ietekmē tējkannas darbību un var saīsināt tās kalpošanas laiku.
-
Atkaļķošanas līdzekļi: tējkannas atkaļķošanai var izmantot speciāli tam paredzētus līdzekļus. Dabīga alternatīva ir mājas pieejami līdzekļi, piemēram, citronskābe.
-
Regularitāte: tējkannu, kā arī citas sadzīves ierīces, kas pakļautas kaļķakmens iedarbībai, jāatkaļķo regulāri, ieteicams ne retāk kā reizi mēnesī.
Kāpēc tējkanna ir jāatkaļķo?
Kaļķakmens ir dabiskas izcelsmes nogulsnes, kas veidojas cietā ūdenī esošo minerālvielu, galvenokārt kalcija un magnija, dēļ. Vārot ūdeni, šīs minerālvielas laika gaitā nogulsnējas, veidojot cietu, baltu slāni uz tējkannas sildelementa un iekšējām virsmām. Lai arī kaļķakmens pats par sevi nav bīstams veselībai, tā uzkrāšanās tējkannā var radīt vairākas problēmas.
-
Kaļķakmens slānis uz tējkannas sildelementa darbojas kā siltumizolators, samazinot ierīces siltuma pārneses efektivitāti. Tā rezultātā tējkannai būs nepieciešams ilgāks laiks, lai sasniegtu nepieciešamo ūdens temperatūru, kas palielina elektroenerģijas patēriņu.
-
Ar laiku kaļķakmens nogulsnes var sabojāt tējkannas sildelementu, saīsinot ierīces kalpošanas laiku.
-
Ja tējkanna netiek regulāri atkaļķota, kaļķakmens laika gaitā atdalās no tējkannas sienām un sildelementa, ietekmējot ūdens un pagatavoto dzērienu kvalitāti. Regulāra tējkannas atkaļķošana ir vienkāršs veids, kā novērst šīs problēmas un nodrošināt ierīces efektīvu un ilgstošu darbību.
Kā pareizi atkaļķot tējkannu?
Tējkannas atkaļķošana ir vienkāršs process, ko var veikt ar speciāli sadzīves tehnikas atkaļķošanai paredzētiem līdzekļiem. Taču efektīva alternatīva ir arī mājas apstākļos pieejami, dabīgas izcelsmes līdzekļi, tostarp citronskābe.
-
Atkaļķojot tējkannu ar specializētiem līdzekļiem obligāti jāievēro ražotāja norādes par līdzekļa dozāciju, iedarbības laiku un tējkannas skalošanu pēc atkaļķošanas procesa. Lai gan ķīmisko līdzekļu lietošana ir efektīva un vienkārša, tomēr tā var nebūt videi draudzīga alternatīva.
-
Dabīgs un efektīvs tautas līdzeklis tējkannas atkaļķošanai ir citronskābe. Atkarībā no tējkannas tilpuma (parasti 1–2 litri), tējkannā jāieber 2–4 ēdamkarotes citronskābes jeb aptuveni viena paciņa, un tējkanna jāpiepilda ar ūdeni līdz maksimālajai atzīmei. Pēc tam ūdens jāuzvāra un, atkarībā no nogulšņu daudzuma, jāļauj šķīdumam iedarboties vidēji 15–30 minūtes. Pēc tam tējkanna rūpīgi, vairākas reizes jāizskalo un atkārtoti jāuzvāra tīrs ūdens, lai maksimāli atbrīvotos no kaļķakmens nogulšņu pārpalikumiem.
-
Populārs tautas līdzeklis tējkannas atkaļķošanai ir arī etiķis. Lai gan etiķis efektīvi attīra kaļķakmens nogulsnes, tomēr tā lietošanā jāievēro stingra piesardzība – tvaiks, kas izdalās vārot etiķa un ūdens maisījumu, ir kaitīgs elpceļiem. Tāpēc atkaļķošanai tomēr ieteicams izvēlēties citas metodes.
Nekādā gadījumā nevajadzētu lietot abrazīvus tīrīšanas līdzekļus, cietus sūkļus vai asus priekšmetus, lai mehāniski noņemtu kaļķakmens nogulsnes. Tas var neatgriezeniski sabojāt tējkannas sildelementu un iekšējo pārklājumu. Ja pēc atkaļķošanas uz tējkannas virsmām vēl ir redzamas kaļķakmens paliekas, to attīrīšanai jāizmanto mīksts sūklis vai mikrošķiedras lupatiņa.
Regulāra tējkannas atkaļķošana ir nepieciešama, taču ilgtermiņa risinājums, kas ievērojami samazina kaļķakmens veidošanos, ir ūdens filtru uzstādīšana, īpaši mājsaimniecībās, kurās ūdens cietības pakāpe ir augsta.
Cik bieži tējkanna ir jāatkaļķo?
Atkaļķošanas biežums ir atkarīgs no ūdens cietības un tējkannas lietošanas paradumiem. Ja tējkanna tiek lietota regulāri un ūdens ir ar augstu vai ļoti augstu cietības pakāpi, ieteicams atkaļķošanu veikt ne retāk kā reizi mēnesi. Par biežāku atkaļķošanas nepieciešamību liecina arī:
-
ilgāks ūdens vārīšanas laiks;
-
palielināts troksnis vārīšanas laikā;
-
baltas nogulsnes tējkannas iekšpusē;
-
kaļķakmens gabaliņi pagatavotajā dzērienā.
Padomi citu sadzīves tehnikas ierīču atkaļķošanai
Kaļķakmens uzkrājas ne tikai tējkannās, bet arī citās sadzīves tehnikas ierīcēs, kurās regulāri tiek lietots ūdens, piemēram, veļas mašīnās, trauku mašīnās un kafijas aparātos. Atkaļķošana šīm ierīcēm, tāpat kā tējkannām, jāveic aptuveni reizi mēnesī, atkarībā no ūdens cietības un ierīču lietošanas paradumiem.
-
Veļas mašīnas: lai atkaļķotu veļas mašīnu, var izmantot speciālus atkaļķošanas līdzekļus vai citronskābi. Atkaļķošanas līdzeklis, atbilstoši ražotāja norādēm, vai 1–2 glāzes citronskābes jāieber veļas pulvera nodalījumā. Pēc tam tiek jāiestata ilgākais mazgāšanas cikls ar maksimāli augstu ūdens temperatūru, mašīnai darbojoties tukšgaitā bez veļas.
Vēlies uzzināt, kā pareizi tīrīt veļas mašīnu? Lasi mūsu ekspertu sagatavoto rakstu “Kā iztīrīt veļas mašīnu: noderīgi padomi ierīces ilgmūžībai.”
-
Trauku mašīnas: trauku mašīnas atkaļķošanai ieteicams izmantot tikai speciāli šim nolūkam paredzētus atkaļķošanas līdzekļus. Šo līdzekļu sastāvs ir izstrādāts tā, lai efektīvi noņemtu kaļķakmeni, vienlaikus nekaitējot mašīnas iekšējām detaļām. Tāpat kā veļas mašīnām, jāievēro precīzas ražotāja norādes par līdzekļa dozāciju un jāiedarbina trauku mašīna tukšgaitā, iestatot mazgāšanas programmu ar augstāko temperatūru un ilgāko darbības laiku.
-
Kafijas aparāti: arī kafijas aparātu atkaļķošanai jāizmanto speciālie kafijas automātu atkaļķošanas līdzekļi, atkarībā no kafijas automāta tipa. Precīzi jāievēro kafijas automāta un atkaļķošanas līdzekļa ražotāja instrukcijas. Parasti atkaļķošanas līdzeklis tiek iepildīts ūdens tvertnē, iepriekš atšķaidot to ar ūdeni atbilstoši norādījumiem. Pēc tam tiek iedarbināta kafijas automāta atkaļķošanas programma, ja tāda ir pieejama. Ja automātam nav īpašas atkaļķošanas programmas, atkaļķošanas šķīdums tiek izlaists caur automātu, imitējot kafijas gatavošanas procesu. Pēc atkaļķošanas cikla beigām, vairākas reizes (vismaz 2–3) tiek veikta sistēmas skalošana, izlaižot caur automātu tīru ūdeni. Daudzos kafijas automātos ir integrētas atkaļķošanas un skalošanas programmas. Lai gan šīs programmas atvieglo ikdienas apkopi, tomēr neaizstāj regulāru pilnu atkaļķošanu ar speciāliem līdzekļiem.
Sadzīves tehnika plašā klāstā izdevīgāk VDE!
Lielā un mazā sadzīves tehnika, kā arī iebūvējamā sadzīves tehnika plašā klāstā, no vadošajiem sadzīves tehnikas ražotājiem vde.lv un VDE veikalos visā Latvijā!